طرح درس روزانه با استفاده از روش بارش فکری
نام درس:هدیه های آسمان پایه ی :سوم موضوع درس:بهترین تصمیم روش تدریس:بارش فکری
هدف کلی:آشنای با نظم
اهداف جزئی:
1)آشنای با مفهوم نظم و ترتیب در کارهای شخصی
2)آشنایی با ویژگی های نظم
3)اشنایی با کاربرد نظم در زندگی روزمره
4)آشنایی با برخی از مصادیق نظم و ترتیب در زندگی روزمره
5)تقویت احساس رضایت در انجام کارهای منظم
6)تقویت علاقه ی فراگیران نسبت به نظم
7)تلاش برای رعایت نظم و ترتیب در زندگی روزمره
اهداف رفتاری:
انتظار می رود ه فراگیران در پایان درس توانایی داشته باشند:
1)نمونه هایی از «نظم و ترتیب» را در زندگی روزمره ذکر می کند.(دانشی)
2)ویژگی های نظم را بیان می کند.(دانشی)
3)از میان موارد گوناگون ،مصادیق «نظم و ترتیب» را شناسای می کند.(مهارتی)
4)چند مصداق عینی از نظم را نام ببرند.(مهارتی)
5)فواید و نتایج رعایت نظم در زندگی را بر می شمارد.(مهارتی)
6)احساس خود را به هنگام مشاهده ی بی نظمی در رفتار خود و دیگران بیان می کند.(نگرشی)
7)علاقه مندی خود را به کسب عادات اخلاقی منظم ابراز می کند.(نگرشی)
8)اهمیت نظم در زندگی روزمره را بیان می کند.(مهارتی)
9)در مورد رفتار دیگران قضاوت کند.(مهارتی)
10)داستانی در ارتباط با نظم بنویسند.(مهارتی)
11)نظم را به عنوان یکی از ویژگی های فرد مسلمان بیان کنند.(مهارتی)
12)راه های را برای رعایت نظم و ترتیب در زندگی پیشنهاد می دهد.(مهارتی)
وسایل مورد نیاز:
پوستر و تصاویری در ارتباط با موضوع درس،پازل برای کارهای گروهی،کتاب درسی و کار
فضا و مدل کلاس:
فراگیران به صورت گروه های سه یا پنج نفره در کلاس حضور دارند. با پازل تصاویری که محتوای آنها رعایت کردن نظم می باشد فراگیران را گروه بندی نموده و نام گروه ها را با توجه به تصاویر نظم ،پاکیزگی،زیبایی و ادب و ... نامگذاری می کنیم.
راهبرد ایجاد انگیزه:
تصاویری از کتاب و وسایل بازی و شخصی که به طور نامنظم روی تخته سیاه چیده شده است. از دانش آموزی می خواهیم که در نقش یکی از آن وسایل حرف زده و اظهار ناراحتی نماید ، که چرا این طور بی نظم در اتاق دها شده اند به این ترتیب توجه فراگیران نسبت به صدا و موضوعی که بیان می کند جلب می شود و به جستجوی گوینده ی صدا می گردند و از آن ها می خواهیم که به جستجوی خود ادامه دهند تا پی به ناراحتی گوینده ی صدا ببرند.
ارزش یابی ورودی:
به چه چیزی منظم می گویند؟
نظم در چه کارهای خوب است؟
به چه دلیل انسان هایی که نظم دارند ارزش بیشتری دارند؟
چند مصداق عینی از نظم را نام ببرند.
ارائه ی درس:
ابتا روی تخته سیاه جمله ی«نظم چه ویژگی های دارد و در رفتار ما چه اثری می گذارد» را می نویسیم و از فراگیران می خواهیم که هر کس نظر شخصی خود را بیان نماید و همه در اظهار نظر آزاد هستند که هر نظری دارند بیان نمایند، هیچ کس هم حق قضاوت در درست یا نادرست بودن نظر دیگران را ندارد یک نفر به عنوان منشی از بین دانش آموزان انتخاب می شود که نظرات دیگران را روی تخته سیاه بنویسد.
وقتی که اظهار نظر دانش آموزان به اتمام رسید ، تصاویری را در اختیار گروه ها قرار می دهیم که درباره ی آن ها قضاوت کنند و پس از مشورت نظر خود را روی برگه نوشته و یکی از اعضای گروه نظرات خود را با توجه به تصویر بیان می نمایند. سپس یک نمایش توسط دو نفر از دانش آموزان در رابطه با نظم و بی نظمی اجرا می شود. فراگیران پس از دیدن نمایش در مورد شخصیت های نمایش قضاوت می کنند که هر یک چه خصوصیاتی داشتند و دوست دارند به جای کدام شخصیت باشند. به این ترتیب به آن ها آگاهی داده می شود نظم چه اثری در رفتار ما در زندگی روزمره دارد. از فراگیران می خواهیم که مصداق عینی برای نظم در زندگی روزمره ی خود بیاورند با بیان خاطره یا داستانی که شنیده اند.
بعد از این فعالیت ها آموزگار به پالایش نظرات فراگیران که روی تخته نوشته شده است می پردازد و برای هر یک از نظرات دلیل روشنی جهت پذیرش یا رد آن نظر می آورد و در پایان ویژگی های نظم را روی تخته لیست می نماید. سپس از روی متن درس یک بار با صدای بلند و رسا می خواند و به سوالات فراگیران پاسخ می دهد.
ارزش یابی پایانی:
از کتاب کار هدیه های آسمان استفاده می شود.
در مورد تصاویر نظر خود را بنویسند.
داستان به تصویر کشیده سده را تعریف کنند.
چند ویژگی برای نظم نام ببرند.
تکلیف تمرینی:
خاطرات خود را درباره ی نظم بنویسند.
تکلیف خلاقیتی:
نمایشی را در رابطه با ویژگی های نظم و اثر آن بر رفتار در کلاس اجرا نمایند.
روزنامه دیواری در ارتباط با موضوع نظم و ویژگی های آن تهیه کرده و به کلاس بیاورند.
با سلام جهت استفاده از مطالب صلوات بر محمد و آل محمد بفرستيد و لطفاً لينك ما را در وبلاگ يا وبسايت خود قرار دهيد و به دوستان خود معرفي نماييد باتشكر - مديريت وبلاگ
نظرات شما عزیزان:
.: Weblog Themes By Pichak :.